Mateja Lopuh

,



dr. med., specialistka iz anesteziologije in intenzivne terapije, Vodja Centra za interdisciplinarno zdravljenje bolečine in paliativno oskrbo, Splošna bolnišnica Jesenice, Nacionalna koordinatorica paliativne oskrbe Republike Slovenije pri Ministrstvu za zdravje.


Mateja Lopuh je diplomirala na Medicinski fakulteti v Ljubljani. Po začetni usmeritvi v raziskovalno delo iz področja humane genetike v Parizu, se je kasneje odločila za specializacijo iz anesteziologije in intenzivne terapije. Svoje znanje je dopolnila s šolanjem v Nemčiji iz področja paliativne medicine in opravila izobraževanje v Avstriji za pridobitev diplome iz specialnega zdravljenja bolečine.

Zaposlena je v Splošni bolnišnici Jesenice, kjer vodi Center za interdisciplinarno zdravljenje bolečine in paliativno oskrbo. Je državna koordinatorica za razvoj paliativne oskrbe v Republiki Sloveniji in podpredsednica Slovenskega združenja paliativne medicine.

 

VODJA ŠOLANJA

Predavanje: UVOD V PALIATIVNO OSKRBO, 2. DEL

Predavanje: Predpisovanje zdravil v podkožnih črpalkah 1., 2., 3.

Predavanje: Vloga mobilnega paliativnega tima







 

Maja Ebert Moltara

,



dr. med., Specialistka internistične onkologije, Vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo, Onkološki inštitut Ljubljana, Predsednica Slovenskega Združenja paliativne medicine SZD


Maja Ebert Moltara je zaposlena na Onkološkem Inštitutu v Ljubljani kot specialist za internistično onkologijo, hkrati pa opravlja tudi vlogo vodje Oddelka za akutno paliativno oskrbo. To je oddelek, ki letno oskrbi nad 400 paliativnih bolnikov z rakom s kompleksnimi simptomi. V okviru te dejavnosti  je hospitalno obravnavanih samo na oddelku za akutno paliativno oskrbo preko 200 bolnikov. Ostali so obravnavani v okviru konziliarne službe in ambulante za zgodnjo paliativno oskrbo.Kot predsednica Slovenskega združenja paliativne medicine se zavzema za razvoj paliativne mreže širom Slovenije, saj bolniki potrebujejo ustrezno paliativno oskrbo ne glede na kraj bivanja in vrsto neozdravljive bolezni.Je avtor številnih nacionalnih publikacij o paliativni oskrbi in dejavna predavateljica na področju paliativne oskrbe in onkologije. Paliativno oskrbo poučuje v okviru izbirnega predmeta paliativne oskrbe na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani in Univerze v Mariboru. Je tudi redna predavateljica na 50 - urnem podiplomskem tečaju o paliativni oskrbi – Korak za korakom.
Projekt "Metulj" - External link opens in new tab or windowwww.paliativnaoskrba.si, ki je bil zasnovan kot podpora bolnikom in njihovim svojcev v času paliativne oskrbe, je eden izmed zadnjih dosežkov njenega dela. V okviru projekta je več kot štirideset sodelujočih strokovnjakov s cele Slovenije pripravilo več kot 20 vsebin s področja paliativne oskrbe v domačem, slovenskem jeziku in jih objavilo v tiskani in elektronski obliki.

 

VODJA ŠOLANJA

Predavanje: UVOD V PALIATIVNO OSKRBO, 1. DEL

Predavanje: ETIČNE DILEME V PALIATIVNI OSKRBI

Predavanje: OBRAVNAVA SIMPTOMOV V PALIATIVNI OSKRBI

Predavanje: PALIATIVNA OSKRBA V TERCIARNEM ONKOLOŠKEM CENTRU

Predavanje: KOMUNIKACIJA 1-4

Predavanje: OBRAVNAVA UMIRAJOČEGA

Predavanje: NAČELA KOMUNIKACIJE V OBDOBJU UMIRANJA






 

Barbara Kosmina Štefančič

,



dr. med., specialistka anesteziologije in perioperativne intenzivne medicine.  Splošna bolnišnica Izola, Odsek za anestezijo, Ambulanta za zdravljenje bolečine


Barbara Kosmina Štefančič je diplomirala na Medicinski fakulteti v Ljubljani. Po študiju je nadaljevala s specializacijo iz anesteziologije, ki jo je uspešno zaključila leta 2002. Svoje znanje iz zdravljenja bolečine je dopolnila z dodatnim izobraževanjem doma in v tujini. V Ambulanti za zdravljenje bolečine Splošne bolnišnice Izola, kjer dela od njene ustanovitve leta 2004, se srečuje tudi s paliativnimi bolniki. Da bi izboljšala svoj pristop k tem bolnikom je leta 2013 opravila izobraževanje »Korak za korakom« in pridobila diplomo dodatnih znanj iz paliativne oskrbe.

Zaposlena je v Splošni bolnišnici Izola na Odseku za anestezijo, pod okrilje katerega spada tudi Ambulanta za zdravljenje bolečine. Od leta 2010 je članica upravnega odbora Slovenskega združenja za zdravljenje bolečine. Je tudi članica nadzornega odbora Slovenskega združenja paliativne in hospic oskrbe.



VODJA ŠOLANJA

Predavanje: ZDRAVLJENJE BOLEČINE






 

Katja Mohorčič

,



dr.med, specialistka pnevmologije


Katja Mohorčič je zdravnica specialistka pulmologije, trenutno zaposlena kot vodja Enote internistične onkologije v Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo na Golniku. Je tudi vodja multidisciplinarnega tima za tumorje torakalnih organov v Bolnišnici Golnik.

Leta 2004 je diplomirala na Medicinski fakulteti v Ljubljani in se nato zaposlila v UK za pljučne bolezni in alergijo Golnik, kjer je leta 2013 zaključila specializacijo iz pnevmologije. Od leta 2010 se bolj poglobljeno ukvarja z bolniki z rakom, sprva se je vključevala v diagnostične postopke, od specialističnega izpita dalje pa se v enoti internistične onkologije ukvarja s sistemsko terapijo in paliativno terapijo bolnikov s pljučnim in drugimi vrstami raka v področju prsnega koša (mezoteliomi, timomi). V letu 2015 je z doizobraževanjem na Onkološkem inštitutu pridobila Dodatna znanja iz internistične onkologije.

Njena interesna področja v paliativni oskrbi so predvsem vezana na področje obvladovanja respiratornih simptomov  in pa podporne terapije pri obvladovanju sopojavov sistemske terapije rakov torakalnih organov.

Je članica večih zdravniških organizacij: Slovensko združenje paliativne in hospic oskrbe, ZPS (Združenja pulmologov Slovenije), ESMO (European School of Medical Oncology), članica skupine za pljučnega raka pri organizaciji EORTC (European Organisation for Research and Treatment of Cancer). Redno sodeluje z aktivnimi prispevki na svetovnih konferencah o pljučnem raku. V Kliniki Golnik sodeluje kot glavna raziskovalka ali soraziskovalka pri nekaterih kliničnih študijah. Je tudi mentorica pri rednem klinčnem delu specializantom pulmologije in internistične onkologije.


 

VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Obravnava simptomov dihal






 

Jernej Benedik

,



dr.med., specialist internistične onkologije


Leta 2004 sem diplomirala na Medicinski fakulteti v Ljubljani in se nato zaposlila v UK za pljučne bolezni in alergologijo Golnik, kjer sem leta 2013 sem zaključila specializacijo iz pnevmologije. Od leta 2010 se bolj poglobljeno ukvarjam z bolniki  z rakom, sprva sem se vključevala v diagnostične postopke, od specialističnega izpita dalje pa sem zaposlena v Enoti internistične onkologije, kjer se ukvarjam s sistemsko terapijo in paliativno terapijo bolnikov s pljučnim in drugimi vrstami raka v področju prsnega koša. Sem tudi članica multidisciplinarnega konzilija. V  letu 2015 sem z doizobraževanjem na Onkološkem inštitutu pridobila Dodatna znanja iz Internistične onkologije.

 

VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Obravnava  simptomov prebavil

Predavanje: KOMUNIKACIJA 1-4






 

Jana Pahole Goličnik

,



dr.med., specialist internistične onkologije


Zdravnica, zaposlena na Onkološkem inštitutu, je članica Tima za zdravljenje limfomov in Tima oddelka za akutno paliativno obravnavo.

Leta 2004 je diplomirala na Medicinski fakulteti v Ljubljani, leta 2014 je opravila mednarodni ESMO izpit ter zaključila specializacijo internistične onkologije leta 2015.

Je članica Evropske organizacije za internistično onkologijo (ESMO) ter Evropskega združenja za paliativno oskrbo (EAPC).


VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Obravnava nevropsihiatričnih simptomov






 

Andrej Žist

,



dr.med., specialist internistične onkologije


Dimplomiral je na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani ter podiplomsko izobraževanje nadaljeval v Splošni bolnišnici Celje kot specializant internistične onkologije. V letu 2014 je opravil evropski izpit iz internistične onkologije (ESMO exam).V svoji praksi se dr. Žist zanima za zdravljenje najpogostejših solidnih rakov (dojka, prebavila). Zanimajo ga podporna terapija ob sistemskem zdravljenju, paliativna oskrba bolnikov z rakom ter zdravljenje maligne bolezni pri starostnikih.

 

VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Najpogosteje uporabljena zdravila v paliativni oskrbi

Predavanje: Urgentna stanja v paliativni oskrbi






 

Marjana Bernot

,



diplomirana medicinska sestra

 

VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Timska obravnava v paliativni oskrbi







 

Oti Mertelj

,



višja medicinska sestra


Po končani gimnaziji se je odločila za študij na takratni Višji šoli za zdravstvene delavce v Ljubljani - smer zdravstvena nega. Po zaključku študija je leta 1980 kot višja medicinska sestra pričela z delom v bolnišnici dr. Petra Držaja v Ljubljani. Po dveh letih dela v kirurški intenzivni enoti je svojo poklicno pot nadaljevala v Splošni bolnišnici Jesenice in sicer prav tako v Centralni intenzivni kirurški terapiji v okviru oddelka za anestezijo, reanimacijo in transfuzijo. Od leta 1988 pa vse do leta 2000 je bila kot višja medicinska sestra zaposlena na kirurškem oddelku. Z letom 2001 je postala vodja zdravstvene nege v ambulantni dejavnosti, urgenci in sprejemu ter delno že pričela z oskrbo ran po oddelkih.

Leta 2002 je diplomirala na Visoki zdravstveni šoli v Mariboru in si pridobila naziv diplomirana medicinska sestra. Tečaj Oskrbe diabetičnega stopala je opravila leto dni kasneje v Preddvoru, prav tako tudi Flebološko šolo v Ljubljani.

V letu 2005 je zaključila tudi izobraževanje na poletni šoli v Oxfordu (Oxford European Summer Schooll on Wound healing).

Od leta 2004 pa vse do leta 2016 je bilo področje njenega dela oskrba kronične rane, svetovanje, preventivna dejavnost na področju preprečevanja nastanka razjede zaradi pritiska in izobraževanje zaposlenih v zdravstveni negi. Aprila leta 2016 se je upokojila.

Je avtorica in soavtorica številnih prispevkov s področja preventive in oskrbe kronične rane. Bila  je strokovna sodelavka Visoke šole za zdravstveno nego Jesenice in vse do upokojitve mentorica študentom na področju oskrbe kroničnih ran. Še vedno je aktivna članica Društva za oskrbo ran Slovenije ter članica Evropskega združenja za oskrbo ran- EWMA. Na kongresu Evropskega združenja za oskrbo ran je leta 2010 v Švici prejela nagrado za predstavitev prispevka Etične dileme pri oskrbi hudo bolnih pacientov z razjedo zaradi pritiska. Leta 2016 je postala magistrica zdravstveno - socialnega managementa.

 

VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Obravnava simptomov kože






 

Andreja Mlinarič

,



klinična psihologinja


VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Vloga psihologa v paliativni oskrbi






 

Samo Rožman

,



klinični farmacevt


Samo Rožman je trenutno zaposlen kot klinični farmacevt v Lekarni na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Kot asistent je habilitiran na Fakulteti za farmacijo, Katedri za biofarmacijo in farmakokinetiko.

Rodil se je 12. junija 1981 v Postojni, po končani Osnovni šoli Jurija Dalmatina v Krškem je šolanje nadaljeval na Gimnaziji Brežice, kjer je leta 2000 uspešno maturiral. Študij je nadaljeval na Fakulteti za farmacijo, kjer je leta 2006 opravil zadnji izpit. Praktični del diplomskega dela je opravil v St. Bartholomew's Hospital v Londonu, teoretični pa na London School of Pharmacy. Diplomo z naslovom Ocena kapacitete izdelave kemoterapevtikov v Chemotherapy Production Unit, St. Bartholomew's Hospital je uspešno zagovarjal leta 2006. Leta 2007 se je zaposlil v Lekarni Onkološkega inštituta Ljubljana. Leta 2008 se je na Lekarniški zbornici Slovenije vpisal na podiplomski specialistični študij klinične farmacije. Do 2011 je opravil vse izpite, specializacijo pa uspešno zaključil z raziskovalno nalogo Pozna nevtropenija povezana z rituksimabom pri bolnikih z difuznim velikoceličnim limfomom B in si tako pridobil naziv Specialist klinične farmacije. Od avgusta 2012 do septembra 2013 je bil na izpopolnjevanju iz onkološke klinične farmacije v Methodist Hospital Houston, Texas Medical Center, ZDA. Vpisan je tudi v zadnji letnik interdisciplinarnega doktorskega študija Biomedicina, smer Farmacija, raziskuje pa na področju farmakokinetičnih in farmakodinamskih lastnosti rituksimaba. Doktorsko disertacijo bo zagovarjal predvidoma konec leta 2016.

S Fakulteto za farmacijo, Lekarniško zbornico Slovenije in Slovenskim farmacevtskim društvom občasno sodeluje kot predavatelj na dodiplomskih in podiplomskih programih in strokovnih srečanjih. V letu 2014 je opravljal delo Farmacevta svetovalca pri projektu Kakovostno predpisovanje zdravil v organizaciji Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Je član izvršnega odbora Sekcije kliničnih farmacevtov pri Slovenskem farmacevtskem društvu in član Evropskega združenja za klinično farmacijo. Govori angleški in nemški jezik, opravljen ima izpit CAE (Certificate in Advance English, British Council).

Do sedaj je objavil tri izvirne avtorske članke ter številne strokovne članke in prispevke na konferencah v Sloveniji in tujini.


VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Vloga farmacevta v paliativni oskrbi






 

Petra Mikloša

,



dipl. soc. del.


Petra Mikloša je zaposlena kot univerzitetna diplomirana socialna delavka v Kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik, diplomirala je na Fakulteti za socialno delo na Univerzi v Ljubljani. Je članica specialističnega paliativnega tima v Kliniki Golnik. Aktivno je sodelovala pri Pilotnem projektu paliativne oskrbe in bila vabljena predavateljica na izobraževanjih, delavnicah in okroglih mizah iz teme paliativne oskrbe. Napisala je več člankov na to temo. Sodeluje pri evropskem projektu Action- Spoštovanje izbir o vnaprejšnjem načrtovanju oskrbe in izvaja pogovore z bolniki na temo vnaprejšnjega načrtovanja oskrbe.


VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Vloga socialnega delavca v paliativni oskrbi






 

Klara Trpkov

,



VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Vloga logopeda v paliativni oskrbi






 

Bernarda Hafner

,



fizioterapevtka


Bernarda Hafner je leta 2004 diplomirala na Visoki šoli za zdravstvo, smer Fizioterapija. Pripravništvo opravljala na URI-Soča in bila zaposlena do julija 2007, kjer je opravljala delo v ambulantno-rehabilitacijski službi kot nevrofiziološka asistentka in kot fizioterapevtka. Od leta 2007 do 2014 je bila zaposlena na Nevrološki kliniki kot respiratorna fizioterapevtka, kjer je delala tudi z neozdravljivo bolnimi in umirajočimi bolniki. Leta 2013 se je udeležila Mednarodnega kongresa za Paliativno medicino na Brdu pri Kranju in pozneje še šole Korak za korakom ter se nato tudi uradno začela ukvarjati s paliativo. Od takrat redno predava na šoli Korak za korakom. Leta 2014 se je ponovno zaposlila na URI-Soča, kjer se vsakodnevno srečuje s pacienti z neozdravljivimi boleznimi. V vseh teh letih je opravila mednarodna izpopolnjevanja in ostala izpopolnjevanja, ki po kriterijih, ki jih je določil RSK za fizioterapijo, izpolnjujejo pogoje za izvajanje specialne fizioterapevtske obravnave s področja respiratorne fizioterapije in manualne terapije zahtevnih okvar mišično-skeletnega sistema.

 

VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Vloga fizioterapevta v paliativni oskrbi






 

Erika Zelko

,



dr. med.

 

Asist. dr. Erika Zelko, dr.med., spec. splošne medicine, rojena 10.3.1968 na Dunaju, zaposlena v ZD Ljubljana, enota Bežigrad, kjer dela kot izbrani zdravnik štiri dni v tednu. Je asistentka in vodja raziskovalne skupine na Katedri za Družinsko medicino medicinske fakultete Maribor in  predava na Visoki šoli za nego ter fizioterapijo na ALMA MATER Europea.  Diplomirala je na MF Ljubljana 1994; 2007 je zagovarjala magistrsko nalogo z naslovom: » Vrednotenje programa ukrepov za izboljšanje zdravja v lokalni skupnosti Beltinci«; 2015 leta pa uspešno zagovarjala doktorsko nalogo z naslovom: »Razvoj metodologije javno zdravstvenega pristopa v romski skupnosti«. Je avtorica in soavtorica številnih znanstvenih in strokovnih člankov ter publikacij.

Že nekaj let je članica Društva onkoloških bolnikov Slovenije, predstavnica Slovenije v EQuiP – organizacija WONCE za področje varne in kakovostne obravnave bolnikov na primarnem nivoju. Sodeluje v raziskovalnih projektih, ki obravnavajo problematiko oskrbe beguncev in manjšin, paliative, multimorbidnosti in polifarmakoterapije. Predava  na visoki šoli za specialno pedagogiko na Dunaju in sodeluje na kongresih doma in v tujini. Dodatno se je ukvarjala s problematiko bolezni odvisnosti ter pomagala vzpostaviti delo v metadonski ambulanti v Murski Soboti. Pred devetimi leti je s pomočjo sodelavcev organizirala prve ZADRAVČEVE dneve, ki so prerasli v tradicionalno izobraževanje zdravnikov družinske medicine v Pomurju ter širšem slovenskem prostoru.


VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Paliativna oskrba na primarnem nivoju






 

Stanko Malačič

,



dr. med.


Je diplomiral na Visoki šoli za zdravstvo v Ljubljani iz zdravstvene nege bolnika (2002) , diplomiral je na Medicinski fakulteti v Ljubljani, smer medicina (2009). Izobraževanje za urgentne zdravnike (Notarztkurs) je opravil v Aachnu (Nemčija), po priporočilih in standardih Zdravniške zbornice NRW (Nordrhein-Westphalen), za pridobitev dodatnih znanj iz urgentne medicine (Fachkundennachweis »Rettungsdienst« und die Zusatzbezeichnung Notfallmedizin) (2012), kar je pogoj za delo v urgentni službi v Nemčiji. Opravil je specializacijo iz družinske medicine v Sloveniji (2014). Zaposlen je v Zdravstvenem domu Gornja Radgona kot zdravnik specialist družinske medicine in vodja SNMP. Ima mednarodno veljavne certifikate s področij predbolnišnične oskrbe nenadno obolelega/ poškodovanega odraslega in otrok; NAEMT (National Association of Emergency Medical Technicians) in ERC (European Resuscitation Council) združenja (ALS – Advanced Life Support, EPC - Emergency Pediatric Care, PHTLS - PreHospital Trauma Life Support, AMLS - Advanced Medical Life Support), praktične in teoretične veščine letno obnavlja in izpopolnjuje na številnih seminarjih in delavnicah v tujini (INTECH Heidelberg, DGUM Koblenz, LIFEMED Leipzig, DGINA Köln…), s področja družinske, urgentne in paliativne medicine. Vsako leto aktivno sodeluje pri pripravi in izvedbi Zadravčevih dnevov v Moravskih Toplicah (izobraževanje s področja družinske medicine) ter pri izobraževanjih s strani SZPHO.

 

VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Vloga urgentne službe v paliativni oskrbi






 

Mateja Marija Belej

,



dr. med.

 

Mateja Marija Belej je zaposlena v Thermani Laško od l. 2012 kot zdravnica s specializacijo iz splošne medicine. Dela 4 ure dnevno v Domu starejših Laško in 4 ure na negovalnem oddelku Zdravilišča Laško, ki sta oba v sklopu Thermana d.d.

Gimnazijo je obiskovala v Celju in l.1986 je v Ljubljani diplomirala na Medicinski fakulteti.

l.1989 se je zaposlila v Zdravstvenem domu v Laškem, kjer je delala 11 let na zdravstveni postaji Rimske Toplice in nato do l.2012 v splošni ambulant Zdravstvenega doma v Laškem.

Pri svojem delu se je srečevala tudi z neozdravljivo bolnimi in umirajočimi pacienti in je začutila posebno potrebo teh bolnikov po dobri oskrbi.

Tako je l. 2011 opravila izobraževanje za koordinatorje paliativne oskrbe in l. 2012 izobraževanje iz paliativne medicine v okviru SZD.

L. 2001 so v Laškem v okviru Thermane odprli dom starejših občanov. Istočasno so se na negovalnem oddelku zdravilišča zaradi čedalje večjega števila starejših in polimorbidnih pacientov pokazale potrebe po dodatni zaposlitvi splošnega zdravnika ali internista.  Ker je čutila posebno veselje za delo s hudo bolnimi in umirajočimi, je sprejela izziv in se je odločila za zaposlitev v Thermani. Tako skuša v svojem delovnem okolju delati po načelih paliativne oskrbe in zanjo navdušiti tudi svoje sodelavce.


VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Paliativna oskrba v domovih starejših






 

Borut Jug

,



dr. med. specialist kardiologije

 

Borut Jug je zaposlen kot zdravnik specialist na Kliničnem oddelku za žilne bolezni Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani ter docent za področje interne medicine Medicinske fakultete v Ljubljani. Diplomiral in doktoriral je na Medicinski fakulteti v Ljubljani ter se dodatno podiplomsko izobraževal v Univerzitetni bolnišnici v Trstu (ehokardiografija), UCLA v Los Angelesu (preventivna kardiologija) in UZH v Zurichu (srčno popuščanje). Deluje na področju preventivne kardiologije, rehabilitacije srčnih bolnikov, slikovnih preiskav v kardiovaskularni medicini ter kroničnega srčnega popuščanja, kjer se klinično ukvarja predvsem z ambulantnim spremljanjem in zdravljenjem ter paliativno oskrbo srčnih bolnikov.

Je aktiven član slovenskega in evropskega združenja za kardiologijo (FESC) ter avtor več znanstvenih in strokovnih člankov s področja preventivne kardiologije, srčnega popuščanja in slikovne diagnostike v kardiovaskularni medicini.


VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Paliativna oskrba v kardiologiji






 

Blaž Koritnik

,



dr. med., specialist nevrologije

 

VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Paliativna oskrba v nevrologiji






 

Stanka Kovačič Ristič

,



dipl. soc. del., strokovna sodelavka in koordinatorica v Timu za ALS. Strokovna sodelavka Etične komisije za presaditve pri Ministrstvu za zdravje

 

Stanislava Ristić Kovačič je leta 1985 zaključila Srednjo zdravstveno šolo in se še istega leta zaposlila v UKC Ljubljana na Gastroenterološki interni kliniki. Leta 1991 je diplomirala na Višji šoli za socialne delavce. S preoblikovanjem višje šole je na Fakulteti za socialno delo nadaljevala šolanje ob delu in tako v letu 2000 pridobila naziv dipl. soc. delavke in v letu 2005 naziv univ. dipl. soc. delavke. V letu 1995 je z ustanovitvijo Slovenskega društva Hospic postala tudi njegova članica. V istem letu  je zamenjala tudi delovno mesto in sicer se je zaposlila, tudi v UKC Ljubljana, na Inštitutu za klinično nevrofiziologijo (v nadaljevanju IKN). Na IKN  ji je bila najprej zaupana vloga socialne delavke v okviru Centra za živčno mišične bolezni kjer še danes skrbi tudi za istoimenski Register. Z razvojem celostne skrbi za bolnike z amiotrofično lateralno sklerozo (v nadaljevanju ALS) v svetu sta skupaj z prof. dr. Janezom Zidarjem, dr. med., v letih 1997 – 2001, začela razvijati temelje skrbi za ALS bolnike v Slovenskem prostoru. Razvijala sta timski pristop in tako je v letu 2002 tudi uradni začetek Tima za ALS,  in od takrat je v njem prevzela tudi vlogo koordinatorice. V letih 2009 - 2011 je izvedla raziskavo z naslovom Perspektiva socialnega dela z ljudmi z ALS in si tako pridobila naziv magistrice sociologije - socialnega dela v skupnosti. S tem je začela razvijati, skupaj s strokovnimi sodelavci v Timu, tudi paliativni pristop pri obravnavi ALS bolnikov. V januarju leta 2014 je kot prva iz nezdravniških vrst opravila tudi izpit iz Dodatnih znanj iz paliativne oskrbe.


VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Paliativna oskrba v nevrologiji






 

Nataša Zlodej

,



dipl. soc. del.


Nataša Zlodej je koordinatorka paliativne oskrbe, zaposlena na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Študij socialnega dela je zaključila leta 2005, ko je diplomirala na Fakulteti za socialno delo. Svojo poklicno pot je začela kot medicinska sestra in jo nadaljevala kot socialna delavka v bolnišnici z dodatnimi znanji iz paliativne oskrbe. Sedaj opravlja delo koordinatorke paliativne oskrbe, kjer se oba področja zelo lepo povežeta v celoto. Pri svojem delu se v največji meri posveča podpori in svetovanju bolnikom in svojcem ob novo nastalih okoliščinah zaradi bolezni ter jih povezuje z različnimi službami na terenu kakor tudi znotraj inštituta.

 

VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Paliativna oskrba v terciarnem onkološkem centru





 

Asist. mag. Tjaša Šubic

,



dr.med., specialistka interne medicine


Mag. Tjaša Šubic, dr.med., je specialistka interne medicine. 15 let je bila zaposlena v bolnišnici Golnik, opravljala je delo na vseh oddelkih bolnišnice, v kardiološki ambulanti in ambulanti za antikoagulantno zdravljenje (ki jo je tudi vodila), v pulmološki ambulanti za diagnostiko pljučnih tumorjev. Vsa leta je imela številne aktivne udeležbe na izobraževanjih po Sloveniji in tujini, predvsem na temo intenzivne interne medicine, antikoagulantne terapije ter na temo s področja svojega magisterija, kronična urtikarija. Zadnje leto se je odločila za samostojno poklicno pot in dela v pulmoloških ambulantah v Kranju, Ljubljani ter v ambulanti za preventivno medicino, področje obremenitvenih testiranj in kardioloških pregledov. Že več kot deset let se osebno ukvarja z jogo (učiteljica joge) ter meditacijo (Vipassana). Izobražuje se tudi na področju čuječnosti  - opravlja izobraževanja pri  ustanovitelju MBSR (mindfulness based stress reduction) dr. Kabat-Zinnu (Massachusetts Medical University), pri dr. Bensonu (Harvard Medical School) ter dodatne tečaje in šole s področja čuječnosti. Tako ima poleg poznavanja medicinskega področja  tudi znanje in izkušnje s področja obvladovanja stresa, kar uporablja tako osebno v vsakodnevnem življenju kot profesionalno. Področje stresa in drugačnega soočanja z njim je tema njenih številnih tečajev (MBSR), ki jih redno vodi, delavnic, predavanj tako za laike kot medicinsko osebje. Povezavo stresa ter zdravja/ bolezni je predstavljala npr. na srečanjih Srce in duša, Kardiologija danes, Srečanje urgentne medicine, Srečanje kardiologov, Srečanje specialistov medicine dela…, različna srečanja medicinskih sester (kardiologija, revmatologija). Več let že sodeluje tudi pri izobraževanjih s področja paliativne medicine. Težke bolezni, težka stanja, doživljanje tako bolnika kot svojcev in zdravstvenega osebja ob kronični, neozdravljivi, terminalni bolezni ter ob sami smrti so vsekakor trenutki, ko je čuječnost zelo dobrodošla. Z namenom zavedanja, sprejemanja, dopuščanja, razvijanja ljubeče prijaznosti.

 

VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Čuječnost






 

Anja Simonič

,



specialistka klinične psihologije


Anja Simonič je od leta 2004 zaposlena na Univerzitetni kliniki Golnik za pljučne bolezni in alergijo. Leta 2004 je zaključila študij psihologije na Oddelku za psihologijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani z diplomskim delom Proces žalovanja ob izgubi partnerja glede na način smrti, za katerega je prejela fakultetno Prešernovo nagrado. Leta 2010 je na Oddelku za psihologijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani doktorirala iz področja klinične psihologije s temo Izvori, doživljanje, izražanje in posledice duševne stiske pri bolnikih z neoperabilnim pljučnim rakom. V letu 2010 je v okviru specializacije iz klinične psihologije opravila štirimesečno kroženje na Oddelku za psihosocialno oskrbo onkološke klinike Tom Baker Cancer Center v Calgaryju v Kanadi. Konec leta 2013 je zaključila štiriletno specializacijo iz klinične psihologije. Pri svojem delu v Kliniki Golnik se pri kliničnem delu na področju paliativne oskrbe srečuje predvsem z bolniki s pljučnim rakom ter z bolniki z odpovedjo organa (zlasti KOPB), svojce spremlja tudi v procesu žalovanja. Sodelovala je pri pripravi Nacionalnega programa za paliativno oskrbo (2006-2008). Leta 2011 je v okviru Zbornice kliničnih psihologov Slovenije pomagala ustanoviti Sekcijo za psihosocialno onkologijo in paliativno oskrbo in bila v obdobju 2011-2016 tudi njena prva predsednica. Sodeluje tudi pri raziskovalnih projektih, od leta 2013 do 2018 pri evropskem projektu ACTION o vnaprejšnjem načrtovanja oskrbe pri bolnikih z rakom. Kot predavateljica sodeluje pri predmetu Paliativna oskrba na Fakulteti za zdravstvo Jesenice ter pri predmetu Medpoklicno sodelovanje v zdravstvenem timu na Zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani. Aktivno sodeluje pri Zbornici kliničnih psihologov: trenutno kot odgovorna urednica revije Klip – za teorijo in prakso klinične psihologije in članica Upravnega odbora Zbornice kliničnih psihologov Slovenije. Je članica koordinacijskega odbora Sekcije za pljučni rak pri Društvu onkoloških bolnikov Slovenije. Njena želja je aktivno prispevati k razvoju zdravstvene psihologije, psiho-onkologije in psihologije na področju paliativne oskrbe v Sloveniji.


 

VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Psihološka podpora v paliativni oskrbi






 

Andreja C. Škufca Smrdel

,



klinična psihologinja


Andreja C. Škufca Smrdel je od leta 1998 zaposlena na Onkološkem inštitutu v Ljubljani. Leta 2005 je magistrirala s področja psihoonkologije, od leta 2016 pa je akreditirana kognitivno vedenjska psihoterapevtka. Na Oddelku za psihoonkologijo dela z bolniki z rakom na vseh stopnjah zdravljenja in rehabilitacije, kot tudi z njihovimi svojci. Klinično delo zajema tako individualno klinično- psihološko obravnavo kot tudi skupinsko psihoterapijo. Na Zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani je habilitirana kot višja predavateljica in sodeluje pri študijskih programih za radiološke inženirje. Aktivno sodeluje v programih Zbornice kliničnih psihologov Slovenije ter Društva onkoloških bolnikov Slovenije, kjer je v tekočem mandatu tudi podpredsednica društva.



VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Skrb zase in za tim

Predavanje: Komunikacija 1-4






 

Anže Habjan

,



Univerzitetni diplomirani teolog


Anže Habjan je predsednik Društva za paliativno oskrbo Palias, ki je vodilni podpornik razvoja paliativne oskrbe na Gorenjskem. Je sodelavec mobilne paliativne enote Splošne bolnišnice Jesenice, kjer pokriva nemedicinski del oskrbe in vodja skupine za duhovno podporo in spremljanje na Inštitutu za paliativno medicino in oskrbo Medicinske Fakultete Univerze v Mariboru. Poleg delovanja na področju paliativne oskrbe se poklicno udejstvuje na področju humanističnih znanosti in kulture.

Uspešno je leta 2013 zaključil študij na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani. V letih 2013 in 2014, se je v Nemčiji izobraževal na Univerzi Ludwiga Maximilian v Munchnu na Univerzitetni kliniki Großhadern, Christophorus akademie s področja duhovne oskrbe v paliativni oskrbi. Redno se udeležuje izobraževanj s področja paliativne in hospic oskrbe. V letu 2016 je zaključil izobraževanje na Inštitutu za Bachovo cvetno terapijo v Ljubljani. Je reden predavatelj duhovne oskrbe na podiplomskem izobraževanju Korak za korakom. Svoje delo na področju paliativne oskrbe posveča nemedicinski oskrbi. Zanima ga duhovnost, duhovna podpora, etika in žalovanje. Je član različnih združenj in društev.  


VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Duhovna podpora, 1. Del






 

Jure Levart

,



mag. politoloških ved, univ. dipl. teolog


Mag. Jure Levart službuje v duhovno prosvetnem centru Doma sv.  Jožef v Celju. V vlogi ravnatelja duhovno-prosvetne dejavnosti načrtuje in usklajuje neformalna izobraževanja v centru.  V Domu se izvaja več dejavnosti, zato tudi pri izobraževanju namenjajo poseben poudarek področju duhovnosti, etike in komunikacije.  Jure Levart na tem področju vodi strokovno skupino,  ki pripravlja izobraževanja in seminarje za osebje, ki deluje v paliativni oskrbi, tako v skrbi za bolnike, njihove svojce ali njihovo medsebojno komunikacijo.

Po zaključku študija na Teološki fakulteti, kjer je pridobil naziv univerzitetni diplomirani teolog, je Jure Levart še  magistriral iz znanosti na področju politoloških ved. Udeležuje se strokovnih izobraževanj in konferenc na temo vloge religije in duhovnosti pri delu z umirajočimi v Sloveniji in tujini. V Sloveniji aktivno sodeluje pri organizaciji večjih pastoralnih dogodkov in komentira trenutno dogajanje za več slovenskih medijev.  


VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Duhovna podpora, 2. Del






 

Onja Tekavčič Grad

,



Onja Tekavčič Grad je zaposlena na Univerzitetni psihiatrični kliniki kot vodja Službe za preprečevanje samomora, v okviru katere deluje tudi Ambulanta za žalujoče. Poleg kliničnega dela je tudi redna profesorica za klinično psihologijo na Filozofski fakulteti. Diplomirala in doktorirala je na Oddelku za psihologijo FF, sicer pa je več kot 20 let poučevala na Medicinski fakulteti  predmet Medicinska psihologija, zadnjih nekaj let pa na FF predmeta Uvod v psihoterapijo in Zdravstveno psihologijo. Opravila je specializacijo iz klinične psihologije in zaključila 4-letno izobraževanje iz sistemske družinske psihoterapije  v okviru izobraževanja Institute of Family Therapy v Londonu. Enoletno delo v Suicide Prevention Center v Los Angelesu, ZDA, ji je prineslo dodatno znanje iz preprečevanja samomorilnega vedenja in pomoči bližnjim, ki so doživeli samomor v družini. V Ambulanti za žalujoče se ukvarja s posamezniki, pari in družinami, ki so izgubili bližnjega družinskega člana zaradi samomora, nesreče, nasilnega dejanja ali nenadne naravne smrti. Je članica Mednarodnega in Slovenskega združenja za preprečevanje samomora in Slovenskega združenja psihoterapevtov, kjer ima status psihoterapevta in supervizorja.

Leta 1997 je dobila nagrado Normana Farberowa, ki jo za dosežke na področju dela z žalujočimi po samomoru podeljuje Mednarodno združenje za preprečevanje samomora IASP. Od leta 1999 do 2003 je bila dva mandata podpredsednica te prestižne mednarodne organizacije.

Leta 1980 je s kolegi ustanovila prvi slovenski krizni telefon Klic v duševni stiski, ki ga je vodila 34 let in deluje še danes. Leta 1989 je skupaj z Anko Zavasnik začela s prvo skupino žalujočih po samomoru, kasneje je iz tega nastala Ambulanta za žalujoče, ki vsa leta deluje kot terciarna dejavnost na PKL. Leta 2006 je s kolegi ustanovila Center za psihološko svetovanje Posvet, kjer deluje kot svetovalka in strokovna vodja že deset let.

Že več kot 30 let deluje raziskovalno, vodi projekte, je mentorica ob nastajanju magistrskih in doktorskih del in objavlja v mednarodnem prostoru predvsem na področju suicidologije in postvencije. Bila je urednica in sourednica več domačih in tujih monografij o samomorilnem vedenju in žalovanju po samomoru.  Je tudi recenzentka različnih mednarodnih revij s svojega strokovnega področja (British Journal of Psychiatry, Crisis, Omega, Death Studies…). Posebej se ukvarja tudi z raziskovanjem in pomočjo terapevtom in drugim strokovnim delavcem, ki so izgubili pacienta ali nekoga, s katerim so se ukvarjali zaradi samomora.Kot poznavalka tega področja predava in vodi delavnice o tej temi v različnih mednarodnih okoljih.


VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Žalovanje


 




               
 

Bojan Vujkovac,



prim., dr. med., spec. int. med., predstojnik Oddelka za dializo v SB Slovenj Gradec in vodja Centra za zdravljenje Fabryjeve bolezni


Bojan Vujkovac je predstojnik Oddelka za dializo v SB Slovenj Gradec in vodja Centra za zdravljenje Fabryjeve bolezni. Njegova glavna področja delovanja sta redke in kronične ledvične bolezni. V praksi je s sodelavci razvil drugačen model obravnave bolnikov s kronično ledvično boleznijo (KLB). Že pred leti so ustanovili ambulanto za KLB, v kateri drugačna obravnava temelji na dobri dostopnosti in stalni komunikaciji ne le z bolnikom, ampak tudi njihovimi svojci. Pri bolnikih s terminalno ledvično boleznijo je v programu edukacije pri planiranju nadomestne metode vključen tudi konzervativni (paliativni) pristop. Na podlagi zelo pozitivnih večletnih rezultatih, se vedno več bolnikov in njihovih svojcev odloča za to metodo. BV je član več strokovnih združenj s področja nefrologije in redkih bolezni (Slovensko nefrološko društvo, Slovensko društvo za humano genetiko, Svetovno nefrološko društvo ISN, Ameriško nefrološko Društvo ASN), je tudi član Delovnih skupin pri Ministrstvu za zdravje za področje redkih bolezni. Je reden vabljen predavatelj na slovenskih in mednarodnih strokovnih srečanjih, ter avtor ali soavtor več kot 80 strokovnih publikacij.


VODJA ŠOLANJA

Predavanje: Paliativna oskrba v nefrologiji